Türkiye’de uzun bir süre tartışma konusu olmuş üçüncü köprü, yani Yavuz Sultan Selim Köprüsü çok yakında açılıyor, öyle ki köprünün ana yolları çoktan tamamlandı ve bağlantı yollarının da tamamlanması ile artık faaliyete hazır hale gelecek. Peki İstanbul’un üçüncü köprüsü olan Yavuz Sultan Selim Köprüsünün ismi için yapılan tartışmalar, köprüden geçiş ücretleri, köprünün bağlantı yolları ve diğer detaylarda son durum nedir, işte köprü gerçekleri.

 

Yavuz Sultan Selim köprüsünden geçiş ücreti ne kadar?

 

Ulaştırma ve habercilik bakanlığı, çok merak edilen Yavuz Sultan Selim köprüsü geçiş ücretini geçtiğimiz günlerde açıkladı. Açıklamaya göre Yavuz Sultan Selim köprüsünden geçiş bedeli diğer köprülere göre biraz daha yüksek olacak, iki köprüden normalde 4-5 tl olan geçiş ücreti Yavuz Sultan Selim köprüsünde yap işlet devret modeli ile aracılık eden kurumların da gelirlerini bir standarda bağlamak adına 3 dolar artı kdv ile sabitlendi. Yani Yavuz Sultan Selimköprüsü’nden geçiş en az 10 tl olacak. Şimdilik bağlantı yollarının tamamı bitmeyen köprü ağırlıklı olarak tırlara ve kamyonlara hizmet verecek bir yapıda olacak. Amacın İstanbul’un iki köprüsünün ağırlığını azaltmak olarak açıklandığı Yavuz Sultan Selim köprüsü, şimdiden İstanbul trafiğini azaltmak için iddialı bir girişim olarak görülüyor.

 

Yavuz Sultan Selim köprüsünün uzunluğu ne kadar?

Yavuz Sultan Selim köprüsünün yol uzunluğu, diğer köprülere göre oldukça fazla. Köprünün garipçe köyü ayağından başlayan ve diğer köşeye uzanan ayağında toplam 2300 metre bir uzunluk söz konusuYavuz Sultan Selim köprüsünün uzunluğu Türkiye’de en uzun köprü olmasını da beraberinde getirecek. Yavuz Sultan Selim köprüsü ile ilgili isim tartışmaları da kamuoyunda uzun süre yer almıştı. Köprünün isminin, dönemin Bektaşi topluluğuna çeşitli sürgünler yapan Osmanlı Padişahı Yavuz Sultan Selim’e verilmesi bazı isimlerin tepkisini çekse de genel olarak Türkiye, Yavuz Sultan Selim köprüsü ismini benimsemişti. Köprünün inşaatı boyunca en ilginç fotoğrafları, koprufotograflari.com da yayınlanmıştı.