Brezilya’da düzenlenen Rio 2016 Olimpiyatlarının ardından gözler madalya sıralamalarına çevrilirken birçok rekor kırıldı, ünlü sporcular farklı dallarda yeni rekorlara imza attılar. Bu isimler içinde en çok öne çıkan ABD’li sporcular oldu.

Madalya sıralamasında ilk sırada ABD geliyor

Rio 2016 Olimpiyatları’nda madalya sıralamasında ilk sırayı Amerika Birleşik Devletleri aldı. ABD, Olimpiyatlar boyunca tam 121 madalya alarak toplam madalya sayısı endeksinde önemli rakipleri olan Rusya ve Çin’e karşı da büyük bir avantaj elde etti. ABD’li sporcular içinde en çok dikkat çeken isim ise Michael Phelps oldu. Phelps toplamda 6 madalya aldı, bu madalyaların 5’i altın, 1’i ise gümüş.

Toplam madalya sayısı 1000

Rio Olimpiyatlarında 10 binden fazla sporcu yarıştı, ülkelerinin ve kıtalarının en iyi sporcuları olarak gelen olimpiyat sporcuları, toplamda 207 ülkeyi temsil ettiler. Dağıtılan madalya sayısı ise Rio 2016 Olimpiyatları boyunca 1000 oldu.

Madalya sayısında ABD liderliği sürdü

Daha önceki olimpiyat oyunlarında, en büyük rekabet ABD, İngiltere, Çin, Rusya ve Almanya arasında geçiyordu. Daha önce yalnızca 2008 Olimpiyatlarında en yüksek madalya sayısına ulaşan ve liderliğe oturan Çin, bu defa dünyanın en prestijli spor organizasyonu olan olimpiyat oyunlarında üçüncü sırada yer aldı. İngiltere ise, ABD’nin ardından en çok madalya kazanan ikinci ülke olmayı başardı.

Ülkelerin en iyi olduğu alanlar!

Madalya ve başarı sıralamalarının ardından, hangi ülkenin hangi olimpiyat branşında bir adım önde olduğu da net bir şekilde ortaya çıktı. Buna göre Azerbaycan güreşte, Küba boksta, Jamaika koşuda en iyi ülke! Türkiye ve İran da güreş konusunda ön plana çıkan ülkeler içinde yer aldılar. Halter konusunda Tayland’ın öne çıktığı olimpiyat oyunlarında, Badminton’da ise Malezya liderliğe oturdu. Bu öne çıkan olimpik dallar, ülkelerin en az beş madalya kazandıkları spor dallarından derlenmiştir.