Facebook’un kurucusu olan Mark Zuckerbergfacebook’u kurarak dünyanın en genç zengini olmasıyla tanınıyor. Facebook 18 ayda ABD’nin en büyük arkadaşlık sitesi haline gelmiştir.

Türkiye’de de bağımlılık yapan site gençler arasında beğeni toplama yarışına girdi. Bazı insanlar sırf beğeni toplamak için farklı hiç olmadığı kadar değişik şekillerde paylaşımlar yapıyorlar. Hatta özelden arkadaşlarına mesajlar göndererek lütfen beğen beğenmelisin yorum yap diye yaptırımlarda bulunulmaya çalışılıyor. Karşı düşünceli kişiler ise bu durumdan bıkmış görünüyorlar ve buna istinaden paylaşımlarını bile durduruyorlar.

Sosyal medya’da aslında bir sigara gibi bağımlılık yapıyor. İnsanlar yediklerini içtiklerini,gezdiği yerleri,hatta artık yatak odalarındaki hallerini bile paylaşır oldular. Sırf beğeni ve takipçi almak uğruna 24 saatlerini facebook üzerinde geçiren insanları tanıyorum maalesef…

Peki neden beğeniyoruz?

Yorum yapıyoruz?

Paylaşıyoruz?

Sosyal medyanın üzerimizdeki etkilerini ölçmek için araştırmalar yapılıyor. Bu araştırmalar sonucu  beynin ödül merkezi yani tatmin merkezi  ile facebook arasında güçlü bir bağ var. Facebook üzerinden olumlu yorumlar beğeniler aldığımızda tatmin merkezimiz çalışıyor. Beğeni almadığımız zaman tatmin merkezimiz çöküyor. Ve bir beğeni yapmak bir beğeni almaktır diyoruz.Ve arkadaşlarımızın paylaşımını beğenip karşılığını almak için bekliyoruz.

Peki paylaşımlar ?

Araştırmalara göre beynimizin onay verdiği bir konuyu paylaşma savunma gereği duyuyoruz. Beynimiz kendini savunmaya alıyor ve bende katılıyorum diyerek paylaşımda bulunuyor.

Eğlence için, Kendini tanımlamak için, ilişkilerini güçlendirmek için,kendilerini kabul ettirmek için, yapılan paylaşımları desteklemek için bir çok farklı düşüncelerle paylaşım yapıyorlar.

Yorum yapmak istemediğimiz zamanlarda kesinlikle beğeni yapmamız gerekiyormuş hissine kapılıyoruz. Mark Zuckerberg ‘de bu araştırmalara katılır mı katılmaz mı bilinmez ama öyle bir site kurmuş ki beynimizle parmaklarımız arasında ikileme düşüp kendimizle cebelleşiyoruz.