Cezerye Mersin mutfağının yüksek kalorili enerji veren bir tatlısıdır. Cezerye adını Arapça’dan gelen ‘cezer’ yani havuç’tan almıştır.Ceviz bir tür pestil tatlısıdır. Mersin ve Tarsus başta olmak üzere Türkiye’ye yayılmış bir üne sahiptir. Hemen hemen her kuruyemişçide mutlaka cezerye bulunabilmektedir. Her yerde bulabileceğiniz gibi evinizde, mutfağınızda da rahatlıkla yapabileceğiniz bir tatlıdır. Hatta bazı kişiler daha da genişleterek pasta şeklinde,yada lokmalık dilimler halinde ve muhallebiyle de birleştirerek yapmışlardır. Cezeryeyi, kolay yapılışı nedeniyle evde de rahatlıkla hazırlayabilirsiniz. Canınız tatlı istediğinde zahmetsizce yapabileceğiniz,  kalorili besleyici soğuk tatlı tarifimizi çok beğeneceksiniz.

Malzemeler;

3-4 adet havuç rendesi

1 çay bardağı şeker

1 çay bardağı çekilmiş ceviz

2 paket petitbeurre bisküvi

1 yemek kaşığı hindistan cevizi

1 kaşık margarin

Yapılışı ;

3-4 adet havucu rendenin ince tarafıyla rendeliyoruz. Yağımızı tavaya alıp rendelediğimiz havuçlarımızı, şekerimizi ve cevizlerimizi güzelce kavuruyoruz suyunu çekince ocaktan alıyoruz. Bisküvileri rondo’dan çekiyoruz. Havuç harcımızı soğumaya bırakıyoruz ılık olduğunda rondo’dan çektiğimiz bisküvilerle harmanlayıp şekil veriyoruz. İsteğe göre cezeryenize parça şeklinde antepfıstığıda ekleyebilirsiniz. Alüminyum  folyo’ya sarıp buzdolabının derin dondurucu gözünde 2  saat bekletiyoruz. Ve üzerine hindistan cevizi serperek servis ediyoruz.

Genel anlamda herkes cezeryeyi soğutulmuş vaziyette yemez fakat derin dondurucudan çıkan cezerye hem soğuk, hem de ağzınızda yerleşecek tat, damağınızda kalacak.