Mil Nedir?

Mil bilindiği üzere mesafe ölçüm birimi olarak kullanılmaktadır ve kökeni de İngilizcedir.  Mil kelimesi bugüne kadar birçok millet tarafından kullanılmıştır ve bu yüzden de ortak bir uzunluk ölçüsü birimidir demek yerinde olacaktır. Mil’ in aslında milletler arasında da farklı uzunluklar gösterdiğini biliyoruz ancak uluslar arası anlamda da sabit bir ölçü olarak kullanılmış olduğu birim vardır.  Mil kısaltılmış olarak kullanıldığında “mi” şeklinde ifade edilir.  Mi’ nin ölçüm birimi olarak kullanılması aslında çok eskilere eski Romalılara kadar gitmektedir. O zaman 1 mil 1000 adım şeklinde hesaplanıyordu.

Mil ölçümü karada ve de denizde olacak şekilde iki başlığa ayrılır. Daha çok Denizcilikte kullanılan terim olarak bilinir. Diğer ölçülerde ise kara mili kullanılmaktadır. Denizcilikte kullanılan mil’ in ise resmi bir kısaltılmış hali yoktur bu yüzdende kısaltma denizcilik ve kara için aynı şekilde kullanılmaktadır.  1 deniz milinin onda birine gomina ismi verilmiştir.

Eğer ki denizci ya da kaptan olmak gibi bir isteğiniz varsa o zaman bu birim hesaplamalarının tam olarak düzgün bir şekilde yapıyor olmanız gerekir. Yani bir 1 Mil Kaç Km sorusunun cevabı hazır olmalı.

Mil’ i diğer uzunluk birimlerine çevirmek için bir takım metrik işlemler kullanılmaktadır. Örneğin 1 mil’ i 1 km’ ye çevirdiğinizde ne kadar yapar sorusunun cevabı  1609,344 şeklindedir. Bunun yanı sıra bu çeşitliliği biraz daha çoğaltabilirsiniz. Örneğin 1 mil kaç Fit eder?